“NE ŽELIM SE UBITI NA VADBI”

“NE ŽELIM SE UBITI NA VADBI”


Stavek, ki mi je bil nekaj časa v mislih, ko sem prebrala sestrino sporočilo in mi ni dalo miru, ker vem, da vas je ogromno žensk, ki imate iste skrbi.


S sestro sva iskale skupinske vadbe v Splitu, ki bi bile primerne za njo. Ker ima željo, da se ne želi »ubiti« na vadbi, je nekako zaključila, da bi ji odgovarjal le pilates. Pilates obožujem in ga sama vodim, mi je pa žal, da se ženske bojimo drugih aktivnosti, še posebej tistih, ki vključujejo različne rekvizite, najbolj pa uteži.


Tako kot moja sestra, imate mnoge strah pred utežmi, da vas bodo »napumpale« in da gre le za težke vadbe.
Ampak kakšne so to težke vadbe?

Predvidevam, da večina misli o vadbah, kjer je cilj skozi razne vaje, uteži in čim več ponovitev v čim krajšem času skuriti čim več kalorij.


Nič čudnega, ker smo že od malega skozi športno vzgojo in različne športe in kasneje »najboljših vadb za kurjenje maščob« naučeni, da je telovadba le to in ne obstaja telovadba v kateri bi lahko uživale.


Na koncu pa je za določene osebe takšna vrsta aktivnosti in takšna mantra bolj škodljiva, kot zdrava, ker imajo eni določene zdravstvene težave (bolečine v križu, v vratu, v ramah, kolkih ali kolenu, inkontinenco…) ali pa imajo zelo stresno življenje in jim je takšna vadba samo še pika na i, ki jim bo dodatno obremenila in porušila zdravje.


VADBA ZA MOČ NAJ BI DALA ENERGIJO, NE JO ODVZELA


Ne boš verjela, ampak obstajajo vadbe poleg pilatesa, joge in ostalih (bolj umirjenih), ki te lahko ojačajo, pripravijo na določene življenjske situacije, ko moraš pokazati moč in vzdržljivost in ko želiš, da te tvoje težave in bolečine ne ovirajo preveč.


Na takšni vadbi se ne moraš bati, da se boš »ubila« in vseeno še vedno lahko daš vse od sebe in greš čez svoje meje, ampak postopoma, pametno in nadzorovano.


Rekla bi, da je problem vseh nas, ker smo od malega naučeni, da gibanje mora biti težko, intenzivno in vedno izven cone udobja. Če nas naslednji dan nič ne boli, to očitno pomeni, da nismo naredili dober trening. Če ne čutimo mišice tekom izvajanja vaje, to menda pomeni, da tista ne dela. Če ne »švicamo«, ni dovolj težko. Pa še češnja na torti: številke, številke, številke: čim več in čim hitreje.

Če gledamo dolgoročno, če smo osredotočeni na zdravje, dobro počutje, pridobivanje energije in povečanje produktivnosti – nas takšno razmišljanje ne bo privedlo do cilja.


Skozi počasno izvedbo vaj, maksimalno osredotočenost na vsak delček telesa pri izvajanju, dih in vizualizacije si lahko vsako vajo otežimo in namesto 10 hitrih ponovitev, naredimo 5 počasnih – komaj!


Če ne verjameš – poskusi.


Naredi 10-15 hitrih počepov brez razmišljanja. Malo se spočij in ponovi še enkrat, tokrat pa močno pritiskaj stopala v tla in rahlo navzven, močno aktiviraj mišice nog (kot bi imela še 20kg na hrbtu) in začuti kako si že utrujena pri prvih 5 ponovitev.
Se pozna razlika, kajne?


Zato upam, da boš tokrat našla vadbo, ki bo podpirala tvoje želje, cilje in potrebe, kjer se ne boš počutila neprijetno in v strahu ali krču, ker boš mislila, da edino tako lahko prideš do svojih ciljev.


Ne, dejansko lahko telovadiš in uživaš v procesu!


Želim ti veliko sreče pri iskanju ta prave telovadbe. Če boš potrebovala pomoč, pa javi 😉



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *